Niechciane paski narzędzi w przeglądarkach

Dokument omawia problem dystrybuowania niechcianego oprogramowania z aktualizacjami lub instalacjami popularnych narzędzi takich, jak Adobe Reader, Java, PDF Creator. Problem ten występuje tylko w systemach Windows.

Wprowadzenie

Często z darmowym oprogramowaniem dystrybuowane są różne dodatki, które są nam niepotrzebne. Na ogół nie grozi to niczym poważnym, jednak zdarza się, że wprowadzone zmiany są denerwujące i przeszkadzają w pracy. Przykładem może być podmiana wyszukiwarki, ale mogą też być poważniejsze konsekwencje jak destabilizacja Windows i zawieszanie się komputera. No i raczej nie chcemy, żeby przeglądarka wyglądała jak na ilustracji.

Jak unikać niechcianych dodatków?

Jest to bardzo proste. Po uruchomieniu instalacji pojawia się okno z możliwością wyłączenia instalacji opcjonalnego dodatku. Wystarczy go „odhaczyć” wbrew zachętom dystrybutorów. Pokazują to ilustracje:


Instalacja uzytkownika.

Często zdarza się, że instalujemy program niezależnego producenta. Wtedy też trzeba uważać na różne „bonusy”. W takim przypadku warto wybrać instalację użytkownika lub zaawansowaną, aby mieć możliwość podglądu, co będzie instalowane.

Wystarczy wtedy klikać „Dalej”, a w odpowiednim momencie wyłączyć niechciane opcje instalacji.

Co robić, gdy już mamy niechciane oprogramowanie?

Na ogół dodatki można odinstalować przez „Dodaj lub usuń programy” z „Panelu sterowania”. Jeżeli nie przeszkadza, można też zostawić.
Gdy zdarzy się, że mamy podmienioną domyślną wyszukiwarkę w przeglądarce internetowej, to warto wrócić do dawnej (zwykle Google, Windows Live itp.). Instrukcja niestety jest inna dla każdej wyszukiwarki więc najlepiej poszukać w Internecie lub poprosić o pomoc.

Powrót do początku strony.